Nauka Jazdy OSK Herkules Logo
Menu

Światła w Kia Rio 2017 rokPamiętaj! Sprawdzenie większości świateł wymaga włączenia jedynie zapłonu (wyjątkiem są światła pozycyjne i światła awaryjne – do ich prezentacji nie musisz mieć włączonego ani zapłonu ani silnika). Nie ma obowiązku włączania silnika w tej części egzaminu państwowego.

Włączenie zapłonu.

W celu włączenia zapłonu przekręć kluczyk dwukrotnie w prawo.

Aby wykształcić u siebie prawidłowy odruch i nie popełnić błędów, które omówię w dalszej części poradnika zalecam zawsze włączenie jedynie zapłonu do zaprezentowania wszystkich świateł, które możesz wylosować do prezentacji, a to dlatego, ponieważ:

Kia Rio zapłon
Zdjęcie nr 1. Włączenie zapłonu.

Do obsługi świateł służy dźwignia znajdująca się po lewej stronie kierownicy . Pokrętło znajdujące się na końcu dźwigni służy do obsługi świateł.

Kia Rio światła wyłaczone
Zdjęcie nr 2. Światła wyłączone.

Światła pozycyjne Kia Rio

Aby włączyć światła pozycyjne w Kia Rio należy obrócić pokrętło na końcu dźwigni dwa razy w górę. Pojawia się pierwsza zielona kontrolna lampka włączonych świateł pozycyjnych.

Kia Rio światła pozycyjne
Zdjęcie nr 3. Światła pozycyjne.

Światła pozycyjne znajdują się zarówno z przodu pojazdu jak i z tyłu. W skład świateł pozycyjnych wchodzi również podświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.


Światła mijania Kia Rio

Przekręć dźwignię trzy razy w górę od pozycji zerowej. Pojawi się druga zielona lampka kontrolna sygnalizująca włączenie świateł mijania . Światła mijania znajdują się z przodu pojazdu.

Kia Rio światła mijania
Zdjęcie nr 4. Światła mijania.
Pamiętaj

Światła mijania znajdują się tylko z przodu pojazdu.


Światła drogowe Kia Rio

W celu włączenia świateł drogowych popchnij dźwignię od siebie ruchem przedstawionym na zdjęciu. Zapali się niebieska lampka kontrolna włączonych świateł drogowych. Puszczając dźwignię światła drogowe są już włączone. Światła drogowe znajdują się z przodu pojazdu.

Kia Rio światła drogowe
Zdjęcie nr 5. Światła drogowe.
Kia Rio światła drogowe wyłączanie
Zdjęcie nr 6. Światła drogowe wyłączanie.
Pamiętaj

Chcąc wyłączyć światła drogowe ruchem widocznym na zdjęciu poniżej przyciągamy dźwignię do siebie.


Światła przeciwmgłowe tylne Kia Rio

Aby włączyć światło przeciwmgłowe tylne pamiętaj o włączeniu najpierw świateł mijania ( patrz zdjęcie nr 4). Gdy już masz włączone światła mijania przesuwamy dźwignię widoczną na zdjęciu w dół. Pojawia się pomarańczowa lampka kontrolna informująca o włączeniu świateł przeciwmgłowych.

Kia Rio światła przeciwmgłowe
Zdjęcie nr 7. Światła przeciwmgłowe.

Światła awaryjne Kia Rio

Aby włączyć światła awaryjne wciskamy przycisk z trójkątnym oznaczeniem znajdujący się pod radiem. Światła awaryjne znajdują się zarówno z przodu pojazdu jak i z tyłu, dodatkowo znajdują się w lewym jak i prawym błotniku ( nad przednim kołem). W sumie jest ich sześć. Pamiętaj o tym aby obejść pojazd podczas sprawdzania poprawności ich działania.

Kia Rio światła awaryjne
Zdjęcie nr 8. Światła awaryjne.
Pamiętaj

Obejdź pojazd dookoła podczas sprawdzania poprawności działania świateł awaryjnych podczas egzaminu.


Światła biegu wstecznego Kia Rio

Włączamy te światła używając biegu wstecznego. Aby włączyć bieg wsteczny odpychamy dźwignię zmiany biegów maksymalnie od siebie w prawo i przesuwamy ją do tyłu.

Kia Rio światła cofania (biegu wstecznego)
Zdjęcie nr 9. Światła cofania (biegu wstecznego).

Światła Stop Kia Rio

Są to jedyne światła, do których sprawdzenia musimy poprosić egzaminatora o pomoc. Wciskamy dźwignię hamulca i prosimy egzaminatora o sprawdzenie świateł Stop z tyłu pojazdu.

Kia Rio światła Stop
Zdjęcie nr 10. Światła Stop.
Pamiętaj

Światła Stopu to jedyne światła do których sprawdzenia musimy poprosić egzaminatora o pomoc w czasie trwania egzaminu na prawo jazdy.


Światła kierunkowskazów Kia Rio

Włączamy je w sposób widoczny na zdjęciu. Trzy światła po lewej stronie pojazdu oraz trzy światła po prawej stronie. Dźwignia w górę prawy kierunkowskaz, dźwignia w dół lewy kierunkowskaz.

Kia Rio światła kierunku lewego
Zdjęcie nr 11. Światła kierunku lewego.
Kia Rio światła kierunku prawego
Zdjęcie nr 12. Światła kierunku prawego.
Pamiętaj

Włączony kierunkowskaz wydaje charakterystyczny dziwęk, pamiętaj o tym żeby go wyłączyć po zakończonym manewrze jeżeli nie jest on potrzebny.